“Yüzen Venedik” Ege sularında...

“Yüzen Venedik” Ege sularında...

2.06.2022 11:41:18

Costa Venezia, tarihte limanlarımıza yanaşan ve İstanbul’u ana port olarak kullanan ilk büyük yolcu gemisi. 5 bin 260 yolcu kapasiteli gemi, demirlediği Galataport’ta her pazar günü yolcularını karşılayarak Ege sularına açılacak. Yüksek kabin konforu ve teknolojik donanımıyla kruvaziyer seyahatini üst çıtaya taşıyan Costa Venezia, her köşesinde yolcularına İtalyan kültürünü ve hayat tarzını yaşatmayı vadediyor. Mutfağındaki Michelin yıldızlı şefleriyle de gastronomi alanındaki iddiasını ortaya koyuyor.

Yazı: Aliye GÜMÜŞ

Turizm ve seyahat endüstrisi içerisinde en hızlı büyüyen segment olan kruvaziyer turizmi, pandemi sonrası hem dünyada hem de Türkiye’de yükselişe geçti. Şehrin tarihi limanını dünya standartlarında bir kruvaziyer limanına dönüştüren Galataport İstanbul, yer altı terminali, özel kapak sistemi, geçici gümrüklü alanıyla sektör dinamiklerini benzersiz bir noktaya taşıdı. “Yüzen Venedik”, “Denizlerin Prensesi” gibi isimlerle anılan Costa Venezia, 2023 Nisan ayına kadar aralıksız düzenleyeceği seferleriyle İstanbul’u ana port olarak kullanan ilk büyük yolcu gemisi olacak. 27 Nisan’da limanlarımıza yanaşan gemi, mayıs ayıyla birlikte her pazar günü, demirlediği Galataport’ta yolcularını karşılayarak Ege sularına açılacak. Türkiye ve Yunanistan limanlarını 8 ve 15 günlük farklı programlarla gezecek.

San Marco Meydanı, Lounge delle Stelle, Gondola Lounge ve birçok ortak alan dahil olmak üzere Venedik’ten ilham alarak tasarlanan Costa Venezia’nın Türkiye satış operasyonu Dünya Kruvaziyer Acenteliği ve Turizm Ltd. Şti. tarafından gerçekleşiyor. Türk kruvaziyer severlere 2013 yılından bu yana hizmet veren Costa Cruises Türkiye, filosundaki 12 gemiyle konuklarını dünya denizlerine taşıyor. İtalya’da üretilen ve 2019 yılında sulara inan Costa Venezia, 135 bin ton ağırlığında, 323 metre boyunda ve 5 bin 260 yolcu kapasitesine sahip. Gezilerine ilk olarak Şangay’da başlasa da pandemi sonrasında rotasını Akdeniz sularına çevirmiş. İlk programında İstanbul, İzmir, Mikonos ve Atina’ya uğrayacak gemi, diğer 8 günlük programında İstanbul, Kuşadası, Rodos ve Girit’e gidecek. 15 günlük rotasında ise, İstanbul, İzmir, Kuşadası, Bodrum, Rodos, Girit, Mikonos ve Atina’ya uğrayacak. Kasım ayıyla birlikte İskenderiye ve Hayfa limanlarını da içine alan Doğu Akdeniz seferlerine başlayacak.

Türkiye’den 5 bin yolcu taşımayı hedefliyor

Türkiye’den 5 bin yolcu taşımayı hedeflediklerini söyleyen Costa Cruises Gelişen Pazarlar Direktörü Andrea Tavella, Türkiye limanlarına 2022 yılında 80’den fazla ziyaret, 2023’te ise 125 ziyaret planladıklarını belirtiyor. Türkiye destinasyonunun Costa Cruises için olmazsa olmazları olduğunun da altını çiziyor. İstanbul’un kruvaziyer yolcusu için çok cazip bir destinasyon olduğunu anlatan Tavella, pandemi sürecinde yaşanan sıkıntıları atlatmak için birçok yeniliğe gittiklerini belirtiyor. Tavella, “Filolarımızdaki gemilerde LNG gibi yüksek teknoloji, düşük emisyona sahip çevre korumalı enerji kullanıyoruz. Konuklar resepsiyona uğramadan, tüm işlemlerini telefona indirdikleri uygulamadan temassız olarak yapabiliyor. Gemilerimizdeki menüleri Michelin yıldızlı şeflerle baştan yarattık. Yedi kez Michelin yıldızı almış İtalyan Şef Bruno Barbieri, üç Michelin yıldızlı Şef Hélène Darroze ve yine Michelin yıldızlı İspanyol Şef Ángel León sezon boyunca konukları Casanova Restaurant’ta ağırlayacak. Bu restoran Michelin yıldızlı bir restorana göre daha kolay rezervasyon yapılabilmesi ve daha uygun fiyatlı olmasıyla öne çıkıyor” diyor.

Yüzen bir eğlence şehri gibi…

Costa Venezia, her köşesinde yolcularına İtalyan kültürünü ve hayat tarzını yaşatmayı vadediyor. Tablolar, resimler, fotoğraflar gibi tüm dekorasyon öğeleri İtalya’yla bezeli. Burada Venedikli zanaatkarlar tarafından yapılan gerçek gondolları görmek, İtalyan mutfağının lezzetlerini tatmak mümkün. Gemi içinde 13 restoran ve 7 bar bulunuyor.

Spa merkezi, 4 havuz ve jakuzi, 3 su kaydırağı bulunan Aqua Park’ı, balmumu heykel müzesi, sanat galerisi, macera parkı, dünyaca ünlü dans ve müzik gruplarının ağırlandığı gösteri ve şovları, konsept partileri ve casinosuyla yüzen bir eğlence şehri gibi… Venedik sokaklarında dolaşır gibi gemiyi keşfetmek mümkün. Geminin tiyatrosu Venedik La Fenice tiyatrosundan ilham alıyor ve göz alıcı müzikallere ev sahipliği yapıyor. Yüksek kabin konforu ve teknolojik donanımıyla da kruvaziyer seyahatinde çıtayı bir üst seviyeye taşıyor.

Costa Cruises Satış ve Pazarlama Direktörü Alessandro Bottaro, ‘İtalyanlık” adı altında doyasıya eğlemeye yönelik bir konsept oluşturduklarını söylüyor. Bottaro, gemi seyahati konusunda orta yaş üstü müdavimlere ek olarak genç nesli de çekmeye odaklandıklarının altını çiziyor: “18 yaşa kadar tüm çocuklar ücretsiz seyahat edebiliyor. 500 Euro’dan başlayan fiyatlarla çeşitli indirim kampanyalarımız oluyor. Uçuş fiyatlarının arttığı bu dönemde iyi bir seyahat alternatif olduğumuzu düşünüyoruz. Gemide, her yaşa uygun eğlence alanına yer verdik. 18 yaş öncesi için özel ve çağdaş eğlence alanlarımız var. Animasyon ekipleriyle modern şovlar düzenliyor, müzikaller ve DJ eşliğinde partiler düzenliyoruz. kidsClub’te isteyen konukların çocukları için bakıcı hizmeti de veriyoruz.”

Yolculuğa Michelin yıldızlı şefler tat katıyor

Costa Venezia içerisinde 13 restoran bulunuyor. Yedi kez Michelin yıldızı almış İtalyan Şef Bruno Barbieri, üç Michelin yıldızlı Şef Hélène Darroze ve yine Michelin yıldızlı İspanyol Şef Ángel León da sezon boyunca konukları Casanova Restaurant’ta ağırlıyor. Gastronomi konusunun kendileri için çok önemli olduğuna dikkat çeken Alessandro Bottaro, yeme içme alanlarıyla ilgili şu bilgileri veriyor: “Casanova restoranımızda Michelin yıldızlı üç şefimiz var. Burada özel menüler yapılıyor. Beş farklı yemekle şarap eşleştirmeleri yapıyoruz.  42 ile 45 Euro arasındaki fiyatlarıyla bir Michelin yıldızlı şefin yaptığı yemeği en uygun yiyebileceğiniz restoran diyebiliriz. Burada rezervasyon sıkıntısı da olmuyor. Şeflerimiz gittikleri destinasyonların yerel ürünlerini kullanarak özgün yemekler de kurguluyor. Türkiye’de gastronomi açısından çok takdir gören bir ülke. Tanıtım toplantısı için hazırladığımız menüde Türk ve İtalyan tatlarını bir araya getirdik. Gemide ayrıca Koşer, Hint, Helal gibi çok çeşitli damaklar için yemekler sunabiliyoruz. Glütensiz, vegan, vejetaryen gibi özel durum menülerine de sahibiz. Türkler için kahvaltının önemini bildiğimiz için büfeye peynir, zeytin gibi yiyecekleri ekledik. Suşi, hot pot, steakhouse, pizza konseptli a la carte restoranlarımız da var.”