Renaissance Polat Istanbul Hotel 30’uncu yılını kutluyor

Renaissance Polat Istanbul Hotel 30’uncu yılını kutluyor

30.10.2023 11:41:37

Marriott International’ın Türkiye’deki ilk oteli olan Renaissance Polat İstanbul Hotel, bu yıl 30’uncu yılını kutluyor. Marriott International oteller zincirinin en başarılı halkalarından biri olan otel, uluslararası kalite ve zengin ulusal özellikleriyle turizm sektöründe saygın bir marka olarak hizmet veriyor.

Aliye GÜMÜŞ

1995 yılında kurulan Polat Turizm Otelcilik, Türk turizmini uluslararası alanda temsil eden büyük bir grup olarak hizmet veriyor. Polat İstanbul Hotel, Renaissance İstanbul Polat Bosphorus Hotel ve Polat Palandöken yatırımlarını takım ruhuyla başarılı bir şekilde yöneten grup, bu başarısını Marriott International Hotels Group’tan aldığı ödüllerle de kanıtlıyor. Marriott International’ın Türkiye’deki ilk oteli olan, İstanbul Yeşilyurt’ta yer alan Renaissance Polat İstanbul Hotel ise bu yıl 30’uncu yılını kutluyor. Marriott International oteller zincirinin en başarılı halkalarından biri olan otel, uluslararası kalite ve zengin ulusal özellikleriyle turizm sektöründe saygın bir marka olarak hizmet veriyor. Markanın 30 yıllık başarısını Renaissance Polat Istanbul Hotel Genel Müdürü Elif Denktaşlı’dan dinledik.

Elif Hanım sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Turizm sektörünü neden seçtiniz? İbrahim Polat Holding ile yollarınız nasıl kesişti?

Üniversite eğitimimi kamu yönetimi üzerine tamamladım. Ağırlıklı resmî kurumlarda çalışabileceğim bir eğitim almama rağmen özellikle farklı medeniyetlerden insanlar tanımayı, gezmeyi, ağırlama yapmayı çok sevdiğimi fark ederek turizm sektörüne ilgi duymaya başladım. Sektörde çalışan tanıdıklarım vasıtasıyla da otel içi operasyonlar, farklı milletlerden insanlar, onların konaklama hikâyeleri, kültürel tercihlerine göre yaptıkları organizasyonlar çok fazla ilgimi çekmeye başladı. Okulun hemen ardından aslında çok da beklemeden Renaissance Polat Istanbul bünyesinde misafir hizmetleri bölümünde çalışmaya başladım. Renaissance Polat Istanbul Hotel olarak, Marriott International’ın Türkiye’deki ilk oteli olmanın verdiği sorumluluk bilinciyle markanın gerçek bir temsilcisi olduk. Markaya ait tüm standartları titizlikle takip edip uygulamasını sağlarken, aynı zamanda bağlı bulunduğumuz İbrahim Polat Holding’in ilke ve kuralları çerçevesinde güzel bir yol çizildi.

Otelcilik kariyeriniz boyunca uzun yıllar Renaissance Polat İstanbul Hotel’de yer aldınız. Şimdi otel 30’uncu yaşına girerken siz genel müdürsünüz. Neler hissediyorsunuz?

Renaissance Polat Istanbul’da farklı görevler alarak pozisyon değişiklikleriyle 21’inci yılımı bitirdim. Benim için harika bir duygu. Meslek hayatıma 21 sene önce Renaissance Polat Istanbul Hotel’de ön büroda başlayıp, farklı departmanlarda çalışıp şimdi otelin genel müdürü olarak devam etmek benim için otel ile beraber büyüyüp, gelişmek gibi. Bu seneyi tüm detaylarıyla planladık. Hem misafirlerimiz hem de otelimize rezervasyon gönderen firmalarla farklı organizasyonlar gerçekleştiriyoruz.

Grubunuzun Marriott’un Renaissance markasını tercih etmesinin özel bir nedeni var mı? Markanın size ne gibi katkıları oluyor?

Marriott’ın ayrıcalıklı premium markası Renaissance; hem yenilikçi hem de şık duruşuyla misafirlerimize modern ve geleneksel detayları aynı anda sunuyor. Renaissance’lar da her deneyimin bir hikâyeye dönüşebileceğine, her köşede sizi bir sürprizin bekliyor olabileceğine inanıyoruz. Ayrıca markanın dünyadaki trendlere göre sürekli kendisini yeniliyor olması bizim için çok büyük bir avantaj sağlıyor.

Hem Yeşilköy hem de Beşiktaş’taki otelinizde ağırlıklı kadın yöneticilerin olduğunu görüyoruz. Turizmde kadın elinin sizce avantajları neler? 

Polat Turizm Otelcilik olarak kadın istihdamına öncelik veriyoruz. Şu anda grup çatısı altındaki otellerin tüm alanları toplamında kadın çalışan oranı yüzde 35 ile 40 seviyelerinde… Bu oranı daha üst seviyelere çıkarmayı hedefliyoruz. Holdingimizin yönetim kurulu başkanı kadın, turizm grup başkanımız kadın, holding CFO’muz kadın, turizm grubundaki iki otelimizin genel müdürü kadın... Tüm üst düzey yönetici sorumlulukları kadınlara bırakılmış bir holdingde çalışmaktan gurur duyuyorum. Kadın yöneticilerin çoklu bakış açıları ile hizmet sektörüne farklı bir bakış açısı getirdiklerini düşünüyorum.

Satış ve pazarlama kökenlisiniz. İstanbul’un doğru pazarlandığını ve tanıtıldığını düşünüyor musunuz? Sizce neler yapılmalı?

İstanbul, her türlü donanımı ve seçeneğiyle turizm dalında altın bir şehir. Aynı şekilde hem otellerimiz hem de turizm profesyonelleri mi bakımından da çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Coğrafyanın oluşturduğu birtakım olumsuzluklar ve siyasi belirsizlikler nedeniyle iki ileri bir geri dönemler yaşadık, yaşamaya da devam edebiliriz. Ancak uzun vadede, beş yıllık projeksiyonda turizm adına çok ilerilere gideceğimize inanıyorum.

Otelinizde farklılaştığınız yenilik ve hizmetlerinizden bahseder misiniz?

Renaissance Polat İstanbul Hotel hem şehir merkezinde hem de lokasyonu sebebiyle ayrıcalıklı bir konumda. Marmara Denizi’nin yanındaki konumu, 438 odası, gün ışığı alan toplantı salonları, Marmara Balık Lokantası ve İstanbul’daki oteller arasındaki en büyük havuzlarıyla diğer otellerden çok daha farklı avantaja sahip.

İbrahim Polat Holding’in konaklama sektöründe yeni yatırım projeleri olacak mı? Biraz büyüme hedeflerinizden söz eder misiniz? Son olarak eklemek istedikleriniz neler?

Polat Turizm Otelcilik olarak sürekli kendimizi değişen trendlere göre yeniliyoruz. Turizm sektöründeki gelişmeleri takip edip her üç otelimizde de uyguluyoruz.