Erhan Cansu: 3000'den fazla restorana tedarik sağlıyoruz

Erhan Cansu: 3000'den fazla restorana tedarik sağlıyoruz

6.06.2024 15:17:34

2024 yılının ilk çeyreğinde 19 Bin Ton üretim yapan Atakey, %32’lik reel büyümeyle 840 Milyon TL gelir elde ederken operasyonel karlılığını da %106 artışla 173 Milyon TL’ye çıkardı.

Dünyanın en büyük hızlı servis restoran operatörlerinden biri olan TFI TAB Gıda çatısı altında faaliyet gösteren, Türkiye’nin lider dondurulmuş patates üreticisi Atakey, bu yılın ilk çeyreğine ilişkin bilançosu açıkladı.

Tarladan sofraya tüm değer zincirini kapsıyoruz

Açıklanan ilk çeyrek sonuçları sonrasında değerlendirmelerde bulunan Atakey Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Cansu, “Türkiye'nin lider dondurulmuş patates üreticisi ve Avrupa'nın en büyük işleyicilerinden biri olarak, 2024'e güçlü bir başlangıç yaptık. Sürdürülebilir üretim modelimiz, tohum tedarikinden ürünlerimizin tarladan sofraya ulaştırılmasına kadar tüm değer zincirini kapsıyor” dedi. 

Türkiye ve Çin'de toplamda 3000'den fazla restorana tedarik sağlıyoruz

Atakey’in operasyonel ve finansal olarak yıla iyi bir başlangıç yaptığını söyleyen Erhan Cansu, “2024'ün ilk çeyreğinde, Türkiye ve Çin'de 3000'den fazla restorana kesintisiz dondurulmuş patates tedariği sağlamaya devam ettik. Ramazan ayının etkilerine rağmen, güçlü operasyonel ve finansal performans sergilemeye devam ettik. Gelirlerimiz, geçen yıla göre %32 artarak 840 milyon TL'ye ulaştı. Operasyonel kârımız 173 milyon TL'ye, FAVÖK ise 134 milyon TL'ye yükselerek sırasıyla %107 ve %6.4'lük artışlar gerçekleştirdik. Grup dışı üçüncü taraf satışlarımız da bu çeyrekte gelirlerimizin %19'una ulaşarak toplam gelirlerimize önemli bir katkı sağladı. Ayrıca, ihracat gelirlerimiz toplam gelirlerimiz içinde %36’lık bir orana ulaşarak büyümemizde önemli bir paya sahip oldu. İhracattaki bu başarılı sonuçlarımızda Çin pazarına yönelik satışlarımızın önemli bir etkisi oldu” dedi.

Üretimimizi %90 artırarak 19.000 tona çıkardık

Üretimde güçlü bir büyümeye imza attıklarını söyleyen Erhan Cansu, “Geçen yılın aynı çeyreğine göre %90 artışla 19.000 ton üretim gerçekleştirdik. Toplam satış hacmimizi de %30 artışla 17.000 tona çıkardık. Bununla birlikte yatırımlarımıza da aralıksız olarak devam ediyoruz. Yatırım planlarımız çerçevesinde Kaplamalı Soğan Halkaları ve Peynir Çubukları üretimi için 2024'ün ilk çeyreğinde yatırımlarımıza başladık. Yılın ilk çeyreğinde gösterdiğimiz performansla sektördeki liderliğimizi güçlendirirken sürdürülebilir büyüme ve kârlılık konusundaki kararlılığımızı da pekiştirdik. Operasyonel ve finansal performansımızı 2024 yılı için belirlediğimiz hedefler çerçevesinde geliştirmeye devam ederek, tüm paydaşlarımız için değer yaratmaya ve küresel dondurulmuş gıda pazarındaki etki alanımızı genişletmeye devam edeceğiz.