Galata’dan Portekiz’e açılan bir kapı:  Nata Lisboa

Galata’dan Portekiz’e açılan bir kapı: Nata Lisboa

16.06.2023 14:18:35

Lizbon'un kültürel, sosyal ve gastronomik değerlerini taşıyan bir tarifi dünyaya tanıtmak için yaratılmış konsept bir kahve zinciri olan Nata Lisboa; Portekiz’in dünyaca ünlü tatlısını, birçok farklı ülkede kurduğu franchise sistemi ile lezzet tutkunlarına ulaştırıyor. Markanın Türkiye’deki ilk adresi Galata… 

Fevziye SALAŞ

Nata Lisboa, Port Turizm ve Restoran İşletmeciliği A.Ş. ile master franchise anlaşması yaparak, 2023 yılı başında İstanbul’un en gözde yerlerinden birinde Galata bölgesinde, ilk şubesi ile Türkiye’de hizmet vermeye başladı.

Nata Lisboa, epresso bazlı özel reçeteli tarifleri ile misafirlerine lezzetli bir kahve deneyimi yaşatıyor. Portekiz’de yapılan ve en çok tercih edilen sıcak ve soğuk tarifler, özel eğitimli baristalar tarafından hazırlanıyor. Tabi ki mekânda klasik kahve seçeneklerini bulmak da mümkün.

Kahve çekirdeklerinin de diğer birçok ürünlerin olduğu gibi Portekiz’den ithal ettiklerini belirten Nata Lisboa’nun sahibi Emre Çolakoğlu, menülerinde Pastel de Nata dışında yine Portekiz’e özgü 6 farklı çeşit tatlının bulunduğunu ve bu lezzetlerin genel olarak tadım tabağı şeklinde sunulduğunu söylüyor. 

Lezzetleri orijinal deneyimleme imkânı

“Portekiz çorbaları, rüstik ekşi mayalı ekmekler ile hazırlanan Lizbon usulü sandviçler, tuzlu atıştırmalık olarak empanadalar, kişler ve Lizbon tarzında hazırlanmış enfes salata çeşitleri menümüzde ilgi görüyor. Lisboa Platter ise menüdeki farklı lezzetlerin tadılması için hazırladığımız doyurucu bir seçenek. Turistik bir bölgede olduğumuz için, tüm bu lezzetlerin yanında, dünya pastalarından tiramisu, brownie gibi seçenekleri de mutfağımızda hazırlayıp, misafirlerimize sunuyoruz” diyen Çolakoğlu, marka olarak sektöre yenilik katacaklarını da “Türkiye’de olmayan lezzetleri sunması ve en önemlisi bu lezzetleri orijinal olarak deneyimleme imkânı sağlaması Nata Lisboa’nın rakiplerinden ayrışmasını sağlıyor” cümleleri ile ifade ediyor.

Galata’da açılan ilk mekânın yanı sıra Nata Lisboa’nın yeni şubeleri de yakında hizmete girecek. Marka ile yapılan master franchise anlaşması gereği iki yıl içinde 5 şubeye ulaşması beklenen Nata Lisboa mekânlarından ikincisinin, Anadolu yakasında Bağdat Caddesi’nde açılması planlanıyor. Çolakoğlu, bu şubede yurtdışı şubelerinde olduğu gibi; Porto şarapları, Portekiz likörü olan Ginjinha’yı, sangriaları ve özel kokteylleri de menülerine dahil edeceklerini söylüyor. 

Burada Portekiz’i yaşamak mümkün…

Masa düzeni veya kiosk olarak hizmet verebilen Nata Lisboa konseptiyle, seçkin AVM'lerde bulunmak için görüşmeler yaptıklarını ifade eden Çolakoğlu, “Mekânımızda, dünyaca ünlü kahve zincirlerindeki gibi hızlı servis odaklı, fakat diğer yandan da lokal mekânların sağladığı yüksek hizmet kalitesini harmanlayıp keyifli bir deneyim sunuyoruz. Bu sayede pazarda dikkat çeken bir pay almayı hedefliyoruz. Nata Lisboa markası Türkiye’nin keyifli ve uzun vakitler geçirilmek istenen bir lezzet noktası haline gelecek” diyor.

Nata Lisboa’nın kapısından içeri girdiğiniz anda, Portekiz’de olduğunuz hissini yaşıyorsunuz. Mekân tasarımının ardından, Portekiz müzikleri kulağınıza çalınıyor. Orijinal lezzetlerin pişirilmesi sırasında alınan enfes kokular ve ardından Pastel de Nata’nın çıtır hamurunu hissettiren tadımlama süreci, bir bütün olarak Portekiz’i yaşatıyor. 

Nata Lisboa, sonbaharda yeni şube açılışlarına devam ederek, lezzet tutkunları için daha ulaşılabilir olmayı hedefliyor. 

@natalisboaistanbul