Reklam
GGM
Reklam
Empero tepe orta
Reklam
Öztiryakiler
/images/haber/italyan2994.jpeg

İtalyan Mutfağı haftası, Dante menüsüyle kutlandı

24.11.2021 17:13:47

İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği, İtalyan Mutfağı Haftası'nı İtalyan şair Dante’nin yaşadığı dönemde var olan tariflerin yer aldığı dünyaca ünlü “Libro dello Cocina” adlı tarif kitabından ilham alınmış menüyle kutladı.

İtalyan gastronomi kültürünün tüm dünyada eş zamanlı tanıtılması amacıyla İtalyan Dışişleri Bakanlığı tarafından organize edilen İtalyan Mutfağı Haftası, 22 ile 28 Kasım tarihleri arasında birçok etkinlikle kutlanıyor. 1885 yılında Türk ve İtalyan iş adamlarınca kurulan ve 136 yıldır iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmeye yönelik sayısız faaliyetler gerçekleştiren İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği de haftayı 6’ncısı düzenlediği etkinlik ile bu yıl ünlü İtalyan Şair Dante’nin anısına ünlü İtalyan Şef Claudio Chinali tarafından yeniden düzenlenmiş menüyle kutladı.

Organizasyonda İtalya İstanbul Başkonsolosu Elena Sgarbi, İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Başkanı Livio Manzini, Başkan Yardımcısı Stefano Kaslowski ve Genel Sekreter Fatih Ayçin yer aldı. 

Etkinliğin açılışında konuşan İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Başkanı Livio Manzini, “Dünyada İtalyan mutfağının ve kültürünün haftasındayız. Bu yıl Dante Alighieri’nin ölümünün 700’üncü yıl dönümü. Kendisi İtalya’da ilkokul, ortaokul öğrencilerine kadar herkesin tanıdığı İlahi Komedya’nın yazarı önemli bir şairdir. Dante aynı zamanda bugünkü İtalyanca dilinin babası sayılır. Öncesinde eserler Latince yazılırken bugünkü İtalyanca dilinde yazan ilk şairdir. Şef Claudio Chinali ile bu temanın etrafında bir yemek organize ettik. Dante Alighieri, Floransa’da doğup büyümüş olsa da daha sonra ayrılmak zorunda kalmıştır. Bu nedenle daha çok Toscana bölgesinin o zamanki yemeklerini araştırdık ve bugünkü organizasyonumuz için hazırladık” dedi.

Hedef, İtalyan gastronomisini Türkiye’ye daha iyi tanıtmak

İtalya İstanbul Başkonsolosu Elena Sgarbi, ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “İtalyan Mutfağı Haftası son 6 senedir buluşlarımızın bir parçası ve ülkedeki tüm İtalyan topluluklarını birleştirici bir etkinlik oldu. Bu aktivitenin temel hedefi, İtalyan gastronomisini Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak. İtalyan gastronomisi geleneksel ve yenilikçi özellikleri aynı anda yürütebilen bir yapıya sahip. Bu tanıtım sadece bir ticari tanıtım değil aynı zamanda kültürlerarası bir iletişim.”

“Yemek sadece yemek değil, bir kültürdür”

Şef Claudio Chinali ise, “Yemek sadece yemek değildir, yemek bir kültürdür. Yemek ayrıca insandır. İnsan hareketlerini yansıtır. Yemek çok hümanist bir kültürdür. Bugünkü menümüzü hazırlarken dünyaca ünlü ‘Libro dello Cocina’ adlı tarif kitabından ilham aldık. Yemek tamamen bir kültürel harekettir. Stabil değildir, sürekli değişir” dedi.