Külsan 1 ana banner
Empero tepe orta
Öztiryakiler
TURYİD Hatay'ı yalnız bırakmıyor

TURYİD Hatay'ı yalnız bırakmıyor

22.02.2024 13:11:59

TURYİD, Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği, 6 Şubat depreminin ardından 2023 Nisan ayında hayata geçirdiği ‘TURYİD Prefabrik Antakya Uzun Çarşı’yı üyeleriyle ziyaret etmek için bir kez daha Hatay’daydı.  

Hatay’daki yerel kültürün yaşatılması, ticaretin başlaması, Hatay esnafına ve halkına moral hedefiyle TURYİD üyelerinin desteği ile yapılan TURYİD Prefabrik Uzun Çarşı projesinin ardından yeni hedefler belirlemek ve depremin birinci yılında tespitlerde bulunmak üzere bölgeye giden TURYİD, Hatay Valisi Sayın Mustafa Masatlı ile görüştü ve yapılabilecek çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulundu. Valiliğin iyileşme sürecine katkı sunan, 40 kadın kooperatifini bir araya getirerek kurduğu sosyal sorumluluk projesi Hayat Hatay’ı da yerinde ziyaret eden üyeler, kadınların ürettiği zeytinyağından, salçaya, reçelden, tarhanaya ürünlerin TURYİD üyeleri tarafından talep görmesi ve sürdürülebilir tedariğin oluşması için gereken şartları da saptadı.

Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan, çok eski dönemlerden itibaren Hatay’da ticaretin merkezi konumunda bulunan, şehrin simgesi Uzun Çarşı, 6 Şubat depremiyle birlikte ağır hasar aldı. Bunun üzerine TURYİD, vakit kaybetmeden  şehri özel kılan her şeyin  tadıyla, kokusuyla sıralandığı çarşının yeniden yapılacağı sürece kadar geçici ikametgahı olacak Prefabrik Uzun Çarşı projesini 2023 Nisan ayında hayata geçirdi. 

 

Hatay’a etkili ve sürdürülebilir destekte bulunmak için şehri yeniden ziyaret eden TURYİD Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer, Yönetim Kurulu Üyeleri Tayyar Zaimoğlu, Onur Tahincioğlu, Ebru Koralı, Volkan Mumcu, Yücel Özalp, Yaprak Baltacı, Bülent Polat, Faruk Ügümü, Lütfü Sapmaz’a TURYİD Üyeleri Salih Ünlü, Sertan Tabur, Kamer Kıraç, Engin Elçi, Önder Köse, Yunus Adamak, Celal Akkök, Tamer Kabasakal ve TURYİD Genel Sekreteri Şükran Yürekli de eşlik etti.

Hatay’daki görüşmelerde, TURYİD Yönetim Kurulu Üyesi, Antakya ve Mersin Konak Restoranlarının sahibi Razık Büyükgazel ve üye işletmeler Arsuz Rhosus Restoran’ın sahibi Orhan Özen, Antakya Sultan Sofrası’nın sahibi Metin Tansal, Luwi Antakya’nın sahibi Kıvanç Amber ve Petek Pastanesi’nin sahibi Bayram Alpagül ziyarete gelen meslektaşlarına ev sahipleri olarak bölgeyi gezdirdi ve bilgi verdi. 

İstişarelere turizmci Kasım Kuseyri ve yenilikçi tarım uygulamaları ile öne çıkan üretici Elif Ovalı’da katıldı.