Türk porseleni Dünya Kahve Tadımı Şampiyonası’na adını verdi

Türk porseleni Dünya Kahve Tadımı Şampiyonası’na adını verdi

3.04.2024 13:13:54

Kahve sadece ülkemizde değil dünyanın her köşesinde popülaritesini artırıyor. Çeşitleri, sunumu, dükkanları, sıcak ve soğuk türleri, yeni pişirme ve demleme yöntemleri, kahve makinaları ve dijital platformlar kahvenin hayran kitlesini sürekli büyütüyor. Türkiye’de ve dünyada kahveye artan ilgi, kahve keyfinin hayatımızın olmazsa olmazları arasındaki yerini her geçen gün daha da güçlendiriyor.

Ülkemizden çıkan bir marka bugünlerde kahve dünyasında kendine yeni bir alan açtı ve adından sık sık bahsettirmeye başladı. Dünya sofralarını süsleyen bu Türk porselen markası, 2024’te uluslararası kahve dünyasına adını yazdırdı. Ülkemizin geçmişi yüzyıllara dayanan kahve ve ağırlama kültürünü temsil eden Porland, kahve dünyasının en prestijli yarışmalarından birine uzmanlığı ve kalitesiyle isim sponsoru oldu.

Türkiye’de sofra, mutfak ve ev ürünleri dendiğinde akla ilk gelen markalardan Porland, uluslararası pazarlardaki tasarım gücü ve uzmanlığıyla global bir kahve tadım şampiyonasına adını verdi.12-14 Nisan 2024 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Şikago şehrinde düzenlenecek Dünya Kahve Tadımı Şampiyonası’na sponsor olan Porland bu alanda Türk markaları arasında bir ilke imza atmış olacak. Dünyanın dört bir yanından yarışmacılar şampiyonada üç gün sürecek kıyasıya bir rekabet içinde sahneye çıkacak ve kahve tadımı alanının en iyileri Porland fincanlarıyla yarışacak.Kahve tadımı (ya da bir diğer adıyla Cupping) kahve uzmanlarının farklı kahvelerin kokusu, tadı, asiditesi, gövdesi ve dengesi gibi farklı özelliklerini değerlendirmek ve puanlamak için yaptıkları tadım aktivitesinin adı. Günümüzde profesyonel kahve uzmanları hassas tat ve koku alma bederilerini yarıştıracak şampiyonalarda birbiriyle karşılaşıyor ve kahve dünyasının en iyileri bu yarışmalarda sahne alıyor.

Porland, Uluslararası Kahve Organizasyonu (International Coffee Organization - ICO) bünyesindeki Kahve Uzmanlığı Birliği (Specialty Coffee Association - SCA) tarafından düzenlenen Dünya Kahve Tadımı Şampiyonası'nın (World Cup Tasters Championship - WCTC) üç yıl süresince isim sponsoru oldu. Bu yıl 12-14 Nisan tarihleri arasında ABD'nin Chicago şehrinde gerçekleştirilecek ve 35 ülkeden kahve uzmanlarının katılacağı şampiyona için özel kahve tadım fincanlarını üretecek olan Porland, yarışmanın heyecanına üç gün boyunca ortak olacak. Şampiyonada dereceye girenlere takdim edilecek kupa ve ödüllerin üretimini de Porland üstlendi.  Porland’ın birbirinden estetik kahve koleksiyonlarını keşfetmek için  bir Porland mağazasını ziyaret edebilir veya porland.com adresinden kolayca en yeni tasarımlara ulaşabilirsiniz