"Leziz Diyet Mutfağı" kitabı cumhuriyetin 100. yılına armağan edildi

23.10.2023 13:42:38

Sağlıklı beslenmeyi lezzetle buluşturmak isteyenler için bir cerrah, şef ve bir diyetisyen eşliğinde hazırlanan "Leziz Diyet Mutfağı", kitabı gerçekleştirilen lansmanla birlikte okuyucularıyla buluştu. Cumhuriyetin 100. yılına armağan edilen kitapta besin değeri yüksek, doyurucu ve lezzetli yaklaşık 80 tarif bulunuyor.

Altınbaş Üniversitesi tarafından hayata geçirilen Cumhuriyetin 100. Yılına Armağan 100 Kitap serisi projesi çerçevesinde "Leziz Diyet Mutfağı", kitabı hazırlandı. Obezite ve diyabet tedavilerine yeni metotlar getiren Genel Cerrah Prof. Dr. Turgut İpek, Diyetisyen Seda Yağız ve Şef Rıza Belenkaya’nın imzasını taşıyan kitap, Mehmet Altınbaş Eğitim ve Kültür Vakfı Üyesi Hüseyin Altınbaş ve Rektör Prof. Dr. Çağrı Erhan’ın da katıldığı toplantıda tanıtıldı. Tanıtım toplantısında konuklara, Şef Rıza Belenkaya’nın hazırladığı, Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği yemeklerden oluşan özel bir menü sunuldu.  

Leziz Diyet Mutfağı kitabını cumhuriyetin 100. yılına armağan ettiklerini belirten Prof. Dr. Çağrı Erhan, “Cumhuriyetin 100. yılına özel gerçekleştirdiğimiz etkenlikler iki ana başlık altında toplandı. İlki konferanslar, öğrenci etkinlikleri, geziler. İkincisi ise yayın faaliyetleridir. Bu yayın faaliyetleri ile cumhuriyete armağan 100 kitap çıkardık” dedi.

“Kitapta lezzetli diyeti anlattık”

Hazırladıkları kitapta diyeti çeşitli tarifler ile lezzetli bir hale getirdiklerini belirten Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Genel Cerrah Prof. Dr. Turgut İpek, “Toplum olarak diyeti çok da sevmiyoruz. Bu nedenle diyet yemeklerinde lezzetin ve belli bir kalorinin de olması gerektiğine inandık. Cumhuriyetimizin 100. yılına özel üniversite olarak 100 kitap 100 etkinlik sloganıyla yola çıktık. Bu çerçevede 100. yıl kitap serisi için lezzetli diyetin nasıl olacağıyla ilgili kitap çıkardık.  Her yemeğin, tarifi, yapılması, tadılması, içindekiler, içindekilerin yararları, yapıldıktan sonra resmedilmesi gibi tamamıyla üniversitemize ait olan kitabımızı 100. yıl etkinliğine armağan ettik” diye konuştu.  

Türkiye’de nüfusun yaklaşık yüzde 30’u obez

Asya Kongresi’nde ülkeler bazında verilen obezite oranlarının çok çarpıcı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Turgut İpek, “ABD’de yüzde 30 seviyesinde. Türkiye’de yüzde 20-30 bandında. Özellikle gençlerde yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Bunun önlemi alınmalı. Ülkemizde obezite hastalık olarak kabul ediliyor ancak bununla mücadele daha da geliştirilmeli” dedi. 

Yapay zekâ ile obeziteyle mücadele mümkün 

Obeziteyle mücadelede önemli çalışmalar yapan Prof. Dr. Turgut İpek, gelecekte yapay zekanın obeziteyi engellemede kullanılabileceğini aktararak, “Bütün hastalıkları düzeltmek veya ortaya çıkarmak, bağırsaklarımızdaki mikroorganizmalarla doğrudan bağlantılı. Eğer yapay zekayı geliştirip, laboratuvar teknikleriyle desteklersek, vücudumuzdaki mikropların hangilerinin iyi ya da hangi hastalığı yaptığını tam olarak ortaya koyabiliriz. Böylece tüm hastalıklarda olduğu gibi obezitede de yeme alışkanlığıyla hastalıkları ya da onlara meyil etmeyi ortadan kaldırmak mümkün olacaktır” şeklinde konuştu.  

Tariflerde Türk mutfağının özüne dönüldü

Şef Rıza Belenkaya ise kitaptaki tarifleri hazırlarken Türk mutfağının özüne yönlendirme yaptıklarını söyleyerek, kitapla ilgili şu bilgileri verdi:

“Diyet denilince insanların aklına salata ve yeşillik geliyor. Ancak biz kitapta özümüzdeki fırın ve buhar pişirme tekniklerine dönerek, sağlıklı beslenmenin sağlanabileceğini göstermek istedik. Binlerce yıldır kullandığımız bu pişirme tekniklerini modernize ettik. Kitabımızdaki tariflerin tamamını fırın ya da suda pişirdik. Bunu yaparken de doğru baharatları kullandık. İnsan metabolizmasının baharatlara ihtiyacı var. Kullandığımız teknikerleri ve baharatları birleştirerek, lezzetli tarifler ve doğru menüler ortaya çıkardık.  Kitabımızdaki tariflerle Türk mutfağının özüne yönlendirme yaptık. Amacımız ürünü besin değerini kaybetmeden kendi özüyle pişirmek.” 

Kitapta Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği yemekler olan kuşkonmaz, kuru fasulye, karnıyarık, bamya gibi tariflere de yer verdiklerini belirten Rıza Belenkaya,  “Bu yemeklerden lansmanımıza özel bir menü hazırladık. Menüde dikkat çeken kuşkonmaz oldu.  Kuşkonmaz bizim yemek kültürümüze ait bir besin değil ancak Atatürk, 1926’da Yalova’da tohumunu ektirmiş.  Günümüzde ise yeni yeni Ege ve Akdeniz’de ekimi yapılmaya çalışılıyor.  Kalori ve sağlığa yararları bakımından dünyada trend bir ürün” bilgilerini iletti.  

“Leziz ve sağlıklı diyet mümkün”

Diyetisyen Seda Yağız ise diyeti çeşitli tarifler ile leziz bir hale getirmenin mümkün olacağına dikkat çekti. Her bireyin sağlık durumuna yönelik kendi vücuduna uygun bir şekilde seçim yaparak diyetini bozmadan lezzetli yemek tüketebilmelerini sağlamak istediklerini dile getirdi. “Beslenme bilimine ve mutfağa ilgi duyan ve her yaş grubundan insana yol göstereceğini umduğumuz bu kitabın, sağlıklı beslenmeyi keyifli ve sıkılmadan yapabilmeleri adına kişileri sağlıklı beslenmeye teşvik etmeyi gönülden istiyoruz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.