Külsan 1 ana banner
Empero tepe orta
Öztiryakiler
Teknik Isısan 30’dan fazla ülkeye ihracat yapıyor!

Teknik Isısan 30’dan fazla ülkeye ihracat yapıyor!

6.03.2021 16:09:46

Başta endüstriyel mutfak sektörü imalatçıları olmak üzere farklı sektörlere ana rezistans tedarikçisi olarak hizmet veren Teknik Isısan, yerli üretimin gücüyle 30’dan fazla ülkeye ihracat yapıyor. Teknik Isısan Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Şimşek, “Sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilmek için sürekli yeni üretim teknolojilerine yatırım yapıyor ve Ar-Ge çalışmaları yürütüyoruz” diyor.

Endüstriyel pazarın deneyimli oyuncularından Teknik Isısan, yerli üretimin gücüyle paslanmaz boruların imalat tekniğini geliştirerek 30’dan fazla ülkeye ihracat yapıyor. Teknik Isısan Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Şimşek ile markanın yürüttüğü çalışmalar hakkında konuştuk.

Ekim 2012 tarihinden itibaren Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi' ndeki (DOSAB) 4000 m² kapalı alanda faaliyetlerine devam ettiklerini söyleyen Şimşek, “Şirketimiz babam Mevlüt Şimşek tarafından 1989 yılında Isısan Elektrik ve Isı Elemanları adıyla kuruldu. 2004 yılında Teknik Isısan Rezistans San. Tic.Ltd. Şti olarak kurumsal kimliğine kavuştu. Üretimlerimiz, ISISAN®, Teknik Isısan® ve A(+) ürünlerde UPi® markasıyla yapılmaktadır” diyor.

Paslanmaz borulu rezistans üretimi

Başta endüstriyel mutfak pazarı olmak üzere farklı sektörlere dönük rezistans çözümleri sunduklarını dile getiren Yavuz Şimşek, “ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemine uygun, TSE ve CE standartlarında paslanmaz borulu (Cr-Ni) rezistans üretimi ağırlıklı olmak üzere, öncelikle endüstriyel mutfak sektörü imalatçılarının ana rezistans tedarikçisi olarak aynı zamanda otomotiv, tekstil, enerji sektörü gibi birçok farklı sektöre ihtiyacı olan rezistans çözümlerini sunmaktayız” şeklinde konuşuyor.


“İthal ürün ihtiyacına cevap verdik”

Türkiye’de yerli üretimin ve yerlileşmenin önemine inanan bir firma olduklarının altını çizen Şimşek şunları vurguluyor: “Yaptığımız Ar-Ge çalışmaları sonucunda imalat tekniği oldukça zor olan Incolay türevi paslanmaz boruların imalat süreçlerini geliştirerek ürettiğimiz UPI markalı ürünlerimiz, imalatçı firmaların ve aynı şekilde servislerin ithal ürün ihtiyacına cevap verir hale geldi; bu da ithalatın azalmasını sağladı. Yine yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucu BEBKA teşviğiyle hayata geçirilen silikon tip rezistansların Türkiye’deki tek ve Avrupa’daki birkaç üreticisinden birisi olmanın gururunu yaşıyoruz. Bugün, sektöründe lider firma olma amacı doğrultusunda, 30’dan fazla ülkeye de ihracat yapar konuma geldik.”

“Ar-Ge için daha çok desteğe ihtiyacımız var”

Teknik Isısan olarak sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilmek için sürekli olarak yeni üretim teknolojilerine yatırım yaptıklarını belirten Yavuz Şimşek şunları keydediyor: “Enerji tercihi konusunda dünyadaki değişime baktığımızda fosil yakıtların yerini elektriğin aldığını ve gelecekte bunun artarak devam edeceğini görüyoruz. Bu nedenle yaptığımız işin ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Daha verimli ve farklı teknolojide rezistanslar üretebilmek, yeni teknolojiler geliştirebilmek için yapılan/yapılacak Ar-Ge çalışmaları için daha çok devlet desteğine ihtiyacımız var. Örneğin çok farklı yeni nesil bir rezistans için TÜBİTAK ile yapmış olduğumuz Ar-Ge çalışmasını henüz hayata geçiremedik. Bu nedenle yatırım sonrası verilen teşviklerin, yatırım öncesine çekilebilmesine dönük farklı formüllerin geliştirilmesini arzu ediyoruz. Pandemi sürecinden olumsuz etkilenen sektörümüz, ihracat ile çıkış yolu arıyor. Ancak geçen yılın verilerine baktığımızda 85 GTIP kodlu “Elektrikli makina ve cihazlar” kategorisinde ihracatın yüzde 4,6 azaldığı, aksine ithalatın da yüzde 10 seviyesinde arttığını görüyoruz. 30’dan fazla ülkeye ihracat yapan marka olarak ihracatımızı da daha nitelikli hale getirmek, yeni pazar ve müşterilere ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz.”