Pirge Bıçak: Kökü Balkanlar, tecrübesi 1879’dan

Pirge Bıçak: Kökü Balkanlar, tecrübesi 1879’dan

19.09.2021 14:55:29

Savaş sonrası Balkanlar'dan göçen Bıçak Ustası İsmail’in torunları, 1879’dan miras kalan ustalığı günümüz teknolojileri ile işleyip, işletmelerin ve evlerin mutfaklarına sunuyor.

İnsanların sağlıklı gıdayı kendileri, sevdikleri ve müşterilerine hazırlarken, hijyenik, iyi lezzetli, görüntüsü güzel ve kolay/zahmetsiz ürünlere ihtiyacı var ilkesi ile çalışan Pirge, üst düzey hammaddeleri modern üretim teknolojileri ile işlediği tesislerinde; keskinlik, paslanmazlık ve tasarım mükemmelliğine sahip kesici aletler sunmak için çabalıyor.

Şirket yetkilileri, “bir annenin, bir babanın çocuklarına meyve hazırlarken, bir restorandaki şefin müşterilerine bütün hünerini kullanarak yemek hazırlarken, bir usta kasap müşterilerine et hazırlarken, bir pastacı/tatlıcı müşterisinin yüzünü gülümseten tatlıyı sunarken mutluysa, biz de mutluyuz” diyor.

Balkanlarda başlayan hikâye Türkiye’den tüm dünyaya yayılıyor

Kökü 1879 yılına dayanan ve mazisinden aldığı güçle bugün Türkiye’de şeflerin tercihi olan Pirge, Türkiye’de binin üzerinde satış noktası ve 50 ülkeye ihracatla geçmişini taçlandırıyor. “Şef”, “Kasap”, “Pastacı” ve “Ev Kullanıcısı” olarak dört ana grupta son kullanıcılar için üretim yapan firma, 800’ü aşkın ürün çeşidi ve yıllık 5 milyon adetlik üretim kapasitesi ile Bursa’dan tüm dünyada, kendi deyimleri ile “mutluluk” dağıtıyor.