İçecek ekipmanlarında tecrübenin adı: Samixir

İçecek ekipmanlarında tecrübenin adı: Samixir

17.09.2021 13:24:48

İçecek ekipmanlarına Türk Malı damgasını başarıyla vuran Samixir, yılda 20 bin makine üretim kapasitesiyle göz dolduruyor. Soğuk ve sıcak içecekler için ürettiği makinelerle sektörde önemli bir yer edinen Samixir, yeni ürünlerini Hostech by TUSİD’de sergiledi.

Faaliyetlerine 1982 yılında içecek ekipmanları sektöründe satış sonrası hizmet ve servis sunarak başlayan Samixir, 2010 yılından bu yana yerli üretici olarak içecek ekipmanları imalatı yapıyor. Karlı içecek makinası, soğuk içecek makinası, sıcak içecek makinası ve köpüklü ayran makinasından oluşan ürün gamı, firmanın 28 yıldır Horeca ürünlerinin teknik servisinde edindiği tecrübe ve bilgi birikiminin bütün özelliklerini yansıtıyor.

20 bin kaliteli makine

Yılda 20 bin adet makine imal kapasitesine sahip olan Samixir İçecek Ekipmanları, ürünlerinde saf ve üst kalite hammaddeler kullanıyor. Bu ürünler özel olarak parçacıklı ve parçacıksız soğuk içeceklerin soğutulması, sıcak içeceklerin sıcak tutulması, buzlu içeceklerin üretimi ve bunların dağıtımı için tasarlandı. Tezgâh üstü ürünler içeceğin tadını ve kıvamını bozmadan servis edilmesini sağlıyor.

Sıcaklar sıcak, soğuklar soğuk 

Yenilikçi tasarımıyla gözleri üzerine çeken Samixir makineleri, yüzde 50’ye varan enerji tasarrufuyla ve uzun ömürlü olmasıyla kullanıcılarına avantaj sağlıyor. Kurulum, temizlik ve bakım için ekstra performans gerektirmiyor. Firma, çevre dostu R290 gazlı ürünlerini Avrupa pazarına da ihraç ediyor. Fuar ziyaretçileri Samixir standında soğuk içecek, sıcak içecek ve slush makinelerini yakından tanıma fırsatı buldu.