Külsan 1 ana banner
Empero tepe orta
Öztiryakiler
Bir Bordeaux klasiği: Entrecote Bordelaise

Bir Bordeaux klasiği: Entrecote Bordelaise

11.06.2021 12:21:02

Gastronomik zenginliğiyle dikkat çeken Fransa’nın beşinci büyük kenti Bordeaux'nun bir mutfak klasiği olan Entrecote Bordelaise'i gelin yakından tanıyalım.

Eda AKSOY

Bordeaux mutfağı, Fransa mutfağının önemli parçalarından bir tanesi. Size Bordeaux mutfağının birbirinden özel lezzetlerinden biri olan ve adını şehirden alan yemek, Entrecote Bordelaise’i anlatacağım.

GÖRÜLMESİ GEREKEN DESTİNASYON - BORDEAUX  

Fransa’nın beşinci büyük kenti olarak bilinen Bordeaux, muazzam bir gastronomi şehri. Kendine özgü pek çok farklı tat ve aromalara sahip eşsiz lezzetleri dünyaca bilinmekte. Özellikle istiridye ve havyar, kaz ciğeri, koyun sütüyle yapılan lezzetli peynirler, cannele tatlısı en bilinenler arasında. Yeme-içme bir yana yüksek dağlar ve vadileri ile eşsiz bir doğa deneyimi sunuyor. Büyüleyici Orta Çağ kasabası Saint-Emilion, Cro-Magnons’daki prehistorik mağaralar ve Vauban surları gibi unutulmaz mekânlarda tarihin derinliklerinde kaybolabilirsiniz. Tabi Bordeaux denilince akla ilk gelen şey bağlardan kopup gelen tatlar olacaktır. Bu bölgedeki sayısız üzüm bağları ve şarap üretimi yapılan eski şatolar da dikkat çekiyor. Bordeaux'da üretilen üzümlerde; kırmızı üzümlerden Merlot'yu sıkça görüyoruz. Ayrıca Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc başta olmak üzere Petit Verdot, Malbec ve Carmenere'e de rastlanıyor. Beyaz üzüm çeşitlerinden ise Semillon, Sauvignon Blanc ve Muscadelle üretiliyor. Beyaz üzümlerden sek şarapların yanı sıra çok özel bir çeşit tatlı şarap da üretiliyor. Bu şaraplardan yapılan bölgeye özel lezzet ise Entrecote Bordelaise…

TADI DAMAĞINIZDA KALACAK ENTRECOTE BORDELAİSE 

Adından da anlaşılacağı üzere sadece Bordeaux’a özel bir et yemeği olan Entrecote Bordelaise’nin anlamı “Bordo usulü antrikot” olarak Türkçe’ye çevirebiliriz. Bu yemeğin en büyük sırrı gövdeli bir kırmızı Bordeaux şarabı kullanılması. Pek çok yerde yiyebilirsiniz fakat hiçbiri buradaki kadar leziz olmayacaktır. Tarife baktığımızda az ve öz malzeme ile yakalanan müthiş bir lezzet olduğunu bir kez daha anlıyoruz.

ENTRECOTE BORDELAISE NASIL YAPILIR?

Entrecote Bordelaise için az ve öz malzeme demiştik fakat atlanmaması gereken birkaç püf noktası var. Özenle seçilen antrikot parçalarını bölgenin tereyağı ile sotelemek ilk adım oluyor. Bu adımın en önemli püf noktası ise aşırıya kaçmadan doğru bir şekilde sotelemek önemlidir. Çünkü dışarıdan altın renginde, içte hafif gevrek ve sulu, güzel pembemsi bir renkte olmasını istiyoruz. Bunu yapmak için et parçasını ters çevirmek için çok beklemeden kızartıyoruz. Çevirmeden hemen önce biraz tuz ve karabiber ile lezzetlendirmeyi unutmuyoruz. Çevirip diğer tarafın kahverengileşmesi için zaman veriyoruz. Yüzeyden kan kabarcıkları gelene kadar birkaç dakika daha bırakıyoruz, tekrar tuz ve karabiber ve ilk adım bitiyor. Sırada sosu hazırlamak var. Bunun için biraz tereyağı, biraz arpacık soğan ve biraz da sarımsak gerekiyor. Tereyağında soğan ve sarımsağı soteleyerek sosa başlıyoruz. Ardından kırmızı Bordeaux şarabımızı ekleyip orta ateşte şarabı çektiriyoruz. Son adımımız ise hala sıcak olan antrikotumuzu dört parçaya bölüp sosla kavuşturmak oluyor. Entrcote Bordelaise yapmak işte bu kadar kolay.

TADIM ZAMANI

Doğru malzemelerle hazırlanmış Entrecote Bordelaise kadar güzel çok az şey var dünyada. Masamızı enfes kokular sarmışken bu lezzeti yine bir kırmızı Bordeaux lezzeti ile taçlandırmazsak bu yemeğe büyük bir haksızlık etmiş olacaktık. İlk çatalda ağızda bir şölen başlıyor. Bir yandan etin sululuğu bir yandan içtiğiniz lezzetin yarattığı kompleks tadın arkasından gelen arpacık soğan ve sarımsağın yarattığı hoş aromalar… Bir gün yolunuz Bordeaux’a düşerse muhakkak bu lezzeti deneyimleyin, asla pişman olmayacaksınız. Tabi yanında bir Bordeaux klasiği ve üzerine de Cannele tatlısı yerseniz değmeyin keyfinize.