Külsan 1 ana banner
Empero tepe orta
Öztiryakiler
Tohum ve tahıl işleyicileri ayıklama teknolojisiyle kazanıyor

Tohum ve tahıl işleyicileri ayıklama teknolojisiyle kazanıyor

21.01.2022 12:42:28

Tohumluk mısır ve kahve çekirdekleri de dahil olmak üzere tohum ve tahıllara yönelik artan küresel talep, gıda işleyicilerinin gelir akışlarının artırması için harika bir fırsat oluyor. Ancak bu genişleyen pazarlardan kâr elde etmek için bazı operasyonel zorlukların da üstesinden gelmek gerekiyor. 

Uzmanların satışlarının önümüzdeki yıllarda ivme kazanmaya devam edeceğini tahmin ettikleri tohum ve tahılın artan popülaritesinin başlıca nedeni, yüksek nüfuslu gelişen ülkelerdeki gelir artışı oluyor. Her yıl milyonlarca insan, gıda da dahil olmak üzere hızlı tüketim ürünlerine daha fazla bütçe ayırıyor. Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'deki ekonomik büyüme nedeniyle küresel tüketimde sismik değişimler görülürken FocusEconomics ekonomi analistleri tarafından yakın zamanda 130 ülkede yapılan bir araştırma, önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisinin, ikinci en yüksek nüfusa sahip Hindistan olacağı sonucunu ortaya koyuyor.   

Tohum ve tahıl tüketiminde görülen artışın diğer bir önemli nedeni, özellikle gelişmiş ülkelerde sağlıklı gıdalara yönelik eğilimin artmasıdır. Tüketiciler, giderek daha fazla doğal ve besleyici içeriğe sahip “ürünleri talep ediyor. Bu da gıdaya her zamankinden daha fazla tohum ve tahıl eklenmesi anlamına geliyor. En güzel örnekleri ise yüksek miktarda üretilen ve tüketilen tohum ve tahıllı ekmekler, unlu mamuller ve snack barlar oluyor.

Bu durum, sadece geçici bir tüketici trendinden veya satış grafiklerindeki anlık ivmelenmelerden daha fazlasını gösteriyor. Pazar araştırmacıları, önümüzdeki beş yıl boyunca tohum pazarının %6 ila 8'lik bir yıllık bileşik büyüme oranıyla (YBBO) 2020'deki 63 milyar dolarlık hacimden 2025’te 85-90 milyar dolara yükseleceğini tahmin ediyor. Aynı dönemde ise tahıl pazarının yaklaşık %6'lık bir YBBO ile 1.150 milyar dolardan 1.556 milyar dolara çıkması bekleniyor.

İşleme süreçlerindeki zorluklar

İşleyicilerin karşılaştığı en önemli zorluk ise yeni satış başarılarının çoğunun, ürün kusurlarının tolere edilmediği ihracat pazarlarında sağlanması oluyor. Bu, işleme hatlarının yabancı maddeleri, kusurlu ürünleri, çapraz kontamine ürünleri ve mikotoksinlerle kontamine olmuş ürünleri algılamasını ve ayıklamasını her zamankinden daha önemli hale getiriyor. Mikotoksin ve aflatoksin, gerçek bir endişe kaynağı oluyor. Doğal oluşan bu zehir, insan ve evcil hayvan tüketimine yönelik gıdalarda kullanılması amaçlanan taneleri kontamine edebilir ve algılanması son derece zordur. 

Diğer bir zorluk da arzın, birçok tohum ve tahıl türüne olan talebin altında kalması oluyor. Daha fazla mahsulün ekilmesi veya mahsul veriminin artırılması ise yıllar alabilir. Bu nedenle işleyicilerin gıda israfını azaltmada her zamankinden daha özenli olmaları gerekiyor. Kusurlu ürünleri ayıklarken büyük miktarda iyi ürünü ıskartaya çıkaran eski ayıklama yöntemlerinin kullanılması verimliliği düşürüyor. Bunun yanı sıra, çok fazla iyi ürünü kusurlu ürün içinde reddetme nedeniyle potansiyel gelir de çöpe atılıyor.

Yakın gelecekte daha yaygın hale geleceği bilinen bir başka zorluk da genetiği değiştirilmiş ürünler oluyor. GD gıdaların satışı daha yaygın hale gelecek olsa da tüm tüketiciler tarafından talep edilmediği gibi bazı gıda düzenleyicileri tarafından kısıtlanabilir veya yasaklanabilirler. Bu nedenle işleyicilerin, GD olmayan gıdaların, GD gıdalarla çapraz kontamine olmasını önlemesi gerekiyor. Alerjen olan soya gibi istenmeyen bileşenler içeren ürünlerle sonuçlanan çapraz kontaminasyonu önlemek de önemli oluyor.

Zorlukların çözümleri

Tüm bu zorluklar, hatta aflatoksinin oluşturduğu çok iyi gizlenmiş tehdit bile modern optik ayıklama makineleri kullanılarak aşılabiliyor. Sektör lideri TOMRA Food, değişen karmaşıklıktaki görevleri yerine getirmek için farklı gelişmişlik düzeylerine sahip çok çeşitli ayıklama çözümleri sunuyor. Spesifik gıda uygulamaları için hassas bir şekilde kalibre edilen TOMRA makineleri, birçok tohum ve tahıl türünün ayıklanmasında yüksek verimlilik sağlıyor. Özel gereksinimlere bağlı olarak Ixus Bulk, Zea, TOMRA 3C ve Nimbus BSI+ gibi tohum ve tahıl ayıklama görevleri için uygun olan farklı TOMRA makineleri bulunuyor. Dünya genelinde birçok tesiste kurulu TOMRA makineleri, tohum ve yem mısır, kuru fasulye, mercimek, nohut, bezelye, ayçiçeği çekirdeği, susam, kabak çekirdeği, kavrulmuş ve kavrulmamış kahve çekirdekleri gibi birçok ürünü yüksek verimlilikle ayıklıyor.  

TOMRA'nın ayıklama makineleri, işleme hattından geçen ürünleri şekil, renk, yapı ve biyolojik özelliklerine göre inceliyor. TOMRA makineleri, ayıklama sürecinin gerekliliğine göre x-ışını, yüksek çözünürlüklü kameralar, lazerler, yakın kızılötesi (NIR) optik sensörler ve TOMRA'nın benzersiz Biyometrik İmzası Tanımlama teknolojisi gibi özelliklerden bir veya daha fazlasına sahip olabiliyor.  

TOMRA, gıda güvenliğini ve ürün kalitesini artırmanın yanı sıra başka faydalar da sağlıyor. Bu makineler, kalitelerine göre ürünü sınıflandırıyor, ayıklama verimliliğini artırıyor, hatalı seçimi en aza indiriyor, elle müdahale ihtiyacını ve el işçiliğini azaltıyor veya tamamen ortadan kaldırıyor. Ayrıca elle ayıklama performansı çalışana göre değişken, kusurlu ve özellikle işçiler yorgun olduğunda veya sıkıldığında hataya açıkken, optik ayıklama makineleri üstün doğruluk, tutarlı standartlar ve kesintisiz verimlilik ile saatlerce çalışabiliyor. 

Öte yandan TOMRA makineleri, temiz tutulması kolay, gıda hijyenini iyileştirecek ve bakımı kolay olacak şekilde tasarlanarak hattın arıza süresini azaltıyor. TOMRA'nın makine platformları sağlam olduğundan ve optik sensörleri en uygun şekilde yerleştirildiğinden, çalışma koşulları tozlu olduğunda veya aşırı sıcaklıklara maruz kaldığında bile ayıklama performansı yüksek standartta ve tutarlı oluyor. Kullanıcılar, bir vardiyanın başlangıcından sonuna kadar ayıklama performansında çok az kayıp olduğunu veya hiç olmadığını belirtiyor.