Şef Necdet Çolakoğlu: “Sunumda imza; lezzet ve görselin uyumudur”

Şef Necdet Çolakoğlu: “Sunumda imza; lezzet ve görselin uyumudur”

17.04.2023 10:44:06

Hyatt Regency İzmir İstinyepark içerisinde yer alan The Bay Restaurant, Türk Mutfağının yanı sıra karma dünya mutfaklarının imza lezzetlerine de yer veriyor. Bölgenin turistlik değerlerini tanıtmaya ve gastronomik açıdan değerlerini paylaşmaya özen gösteren Hyatt Regency İzmir İstinyepark’ın Executive Chef’i Necdet Çolakoğlu, “Otelimizin birçok alanı birbirinden özel sanat eserleriyle dolu. Ben ve ekibim bu eserlerden ilham alarak her yemeği bir sanat eserine dönüştürmeye çalışıyoruz. Çalışma alanınızda sizi besleyen, ilham veren ve bakış açınızı genişleten böyle bir dokunun olması çok değerli” diyor.

Fevziye SALAŞ

Hyatt Hotels, Türkiye’deki 6’ncı otelini İzmir’de açtı. Orjin Grup’un son projesi İstinyePark İzmir ile yan yana konumlanan Hyatt Regency İzmir İstinyepark, İzmir Körfez manzaralı 160 odası, 2 bin metrekareye yayılan 10 toplantı salonu, 500 metrekarelik alanda konumlanan fuaye alanlarıyla sadece turistik değil şehre iş amaçlı gelen kitleyi de ağırlıyor. Her biri zarafetle tasarlanmış odaları, Türk Mutfağının yanı sıra karma dünya mutfaklarının imza lezzetlerine de yer veren The Bay Restaurant’ı, tamamı açılabilir cam olan geniş teraslı toplantı ve etkinlik salonlarıyla bölgedeki şehir otellerinde fark yaratması bekleniyor. Bölgenin turistlik değerlerini tanıtmaya ve gastronomik açıdan değerlerini paylaşmaya özen gösteren Hyatt Regency İzmir İstinyepark’ın Executive Chef’i Necdet Çolakoğlu hem meslek hayatını hem de otelin mutfak konseptini konuştuk.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Aşçı olmaya, mutfağa girmeye nasıl karar verdiniz? Kısaca bu yolculuk nasıl başladı?

Bolu Mengen’de 1980 yılında doğdum. Hayranlık duyduğum aşçılık mesleği ile Bolu Mengen Aşçılık Lisesi vesilesiyle tanıştım. Sonraki süreçlerde sahil otellerinde deneyim kazanıp, şehir otelciliğinde kariyerime devam ettim.

Hyatt Regency İzmir ile nasıl yollarınız kesişti? Burada yemek yapmak size ne hissettiriyor? Oluşturduğunuz menüde hâkim olan hangi mutfaklardan esintiler var? 

Otelimiz şehrin en yeni tesisi. Uzun zamandan beri İzmir’de beklenen bir projeydi. Bende bu projeyi yakından takip ediyordum. Böylesine lüks ve kaliteli bir markanın ekibi içerisinde olmak benim için de gurur verici. Hyatt Regency İzmir İstinyepark içerisinde yemek yapmak bence bir sanat. Otelimizin birçok alanı birbirinden özel sanat eserleriyle dolu. Ben ve ekibim bu eserlerden ilham alarak her yemeği bir sanat eserine dönüştürmeye çalışıyoruz. Çalışma alanınızda sizi besleyen, ilham veren ve bakış açınızı genişleten böyle bir dokunun olması çok değerli. The Bay restoranımızda Ege ve Akdeniz mutfağından esintiler var. Menümüzde yer alan tüm lezzetler bu mutfakların en çok sevilen özenle seçilmiş tatları diyebilirim. 

Sunumda imzanız nedir? Sizin için tabakta kompozisyon yaratmanın püf noktaları neler? 

Benim için sunumda imza; lezzet ve görselin uyumudur. Severek, kalben yaptığınız her tabak misafir tarafından hissedilir, beğenilir.

Lezzetin püf noktaları sizce nelerdir? Yerellik, sürdürülebilirlik ne anlam taşıyor sizin için?

Lezzetin püf noktası mevsiminde yöresel, coğrafi işaretli ürünler kullanmak. Yerellik ve beraberinde sürdürülebilirlik bizim için çok önemli. Mutfakta mutlaka bu kapsamda hareket ediyor, yereli destekliyoruz.

Mutfak sizin için ne demek? 

Mutfak benim için ressamın tuvali gibi… Ekipmanlarımız ressamın tuvalini işlediği enstrümanları niteliğinde; fırça gibi... Tuvalsiz bir ressam nasıl düşünemezsek, mutfaksız bir şef de şef değildir.

Nasıl bir şefsiniz? Ekibinizle iletişiminizden bahsedebilir misiniz? 

Adalete ve liyakata önem veren bir şefim. Bu sebeple ekip içerisinde uyuma çok önem veririm. Benim için ekip içerisinde huzur her şeyden daha değerli.

Uluslararası mutfaklarından favorileriniz hangileri ve neden?

Fransız ve İtalyan favori mutfaklarımdır. Lezzet ve yaratıcılık acısından ilham aldığım unsurları içeriyor.

Hyatt Regency İzmir’ de konaklayan misafirleri nasıl bir tadım deneyimi bekliyor?

Misafirlerimiz burada lezzetin doyum noktalarına ulaşıyor. Hem göze hem de damağa hitap eden menülerimizle beklentileri fazlasıyla karşılıyor, İzmir’de fark yaratıyoruz.

Yerel üreticilerle ilişkileriniz nasıl? Satın alımlarınızda geniş bir yere sahipler mi? Hangi ürünleri tedarik ediyorsunuz?

Menülerimizde mutlaka yerel üreticilerin ürünlerine yer veriyoruz. Bulunduğumuz bölge şifalı otlar açısından çok zengin bir bölge. Zeytinyağı da imza ürünlerimizden... Olabildiğinde yemeklerimizde yöre ürünlerine yer veriyoruz. Genel olarak coğrafi işaretli ürünler tüketmeye özen gösteriyoruz.

İzmir birçoğumuz için ülkemizin en huzurlu şehirlerinden biri. Sizin İzmir’e ve İzmir gastronomisine dair düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

İzmir, gastronomik açıdan çok zengin bir şehir, fakat ne yazık ki hak ettiği yerde değil. Bizlerin bir görevi de bu bölgenin gastronomik açıdan olabildiğince duyulmasını sağlamak. O sebeple her geçen gün var gücümüzle bölgemizin turistlik değerlerini tanıtmaya ve gastronomik açıdan değerlerini paylaşmaya ve yaşatmaya devam edeceğiz.