Şef Doğa Çitçi ile Gaziantep Mutfağı Raffles İstanbul’a konuk olacak

Şef Doğa Çitçi ile Gaziantep Mutfağı Raffles İstanbul’a konuk olacak

24.04.2024 11:56:07

Benzersiz hizmet anlayışı ve fark yaratan gastronomi deneyimleriyle Raffles İstanbul, Mayıs’ta şef Doğa Çitçi ile Gaziantep mutfağının eşsiz lezzetlerini İstanbul’a getiriyor. Sadece 2, 3, 4 ve 5 Mayıs tarihlerinde akşam yemeklerinde UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na girmiş Gaziantep mutfağının özgün tatları Raffles İstanbul’da olacak.

Raffles İstanbul’un ev sahipliği yapacağı bu çok özel deneyim için Raffles İstanbul Executive Şefi Okan Aydemir ve Şef Doğa Çitçi yedi aşamalı özel bir tadım menüsü hazırladı. Çoğu ürünün Gaziantep’ten geleceği bu özel seçki soğuk başlangıçlarla açılış yapıyor. Gaziantep mutfağının soğuk lezzetlerinden oluşan tadım tabağında, 4 farklı çeşit kurutulmuş ürünle hazırlanan patlıcan, tatlı biber, haylan kabağı ve tüylü acur dolmaları yer alıyor. Ayrıca muhammara, pirpirim cacıklı Arap köfte, zeytinyağlı yaprak sarması öcce ve Gaziantep peyniri ile yöre mutfağının en özel lezzetleri bir araya geliyor. Tadım tabağının yanı sıra, Gaziantep salçaları, baharatları ve köftelik bulguruyla yoğurulmuş etli çiğ köfte de bu özel menünün açılışını yapıyor.  

Menüdeki sıcak başlangıçlarda ise kuzu kol, süzme yoğurt, nohut ve aspirle hazırlanan çağla aşı; taze asma yaprakları, can erik, kuzu kıyma, sumak ekşisi ve Gaziantep salçaları ile hazırlanan erikli yaprak sarma öne çıkıyor. Sıcak başlangıçlar arasında yer alan haşlama içli köftenin ise, iç harcı zırhta çekilmiş kuzu kıyma, ceviz içi, Gaziantep fıstığı ve baharatları ile hazırlanırken, dış köftesi yağsız kıyma ve ince bulgur ile yapılıyor.  

Bu lezzet şölenine bir damak hoşluğu sunan sumak sorbe ile eşsiz bir deneyim sunan menünün ana yemeklerinde ise Gaziantep’in mevsimsel kebapları olan keme kebabı, taze sarımsak kebabı, yeni dünya kebabı ev ekmeği ve gaziantep piyazı ile sunuluyor. Tatlı olarak ise Gaziantep peynirli irmik helvası, lezzet tutkunlarını hayran bırakacak bir menünün son tabağı oluyor. Gaziantep lezzetlerinden oluşan bu özel menünün her aşamasına tercihe bağlı olarak, yerli şarap ile alkollü veya “mocktail” ile alkolsüz içecekler de eşlikçi oluyor. 

Gaziantep mutfağını daha yakından tanımak isteyenlerin damaklarında unutulmayacak tatlar bırakacak bu lezzet şöleni için sınırlı sayıda rezervasyon imkanı bulunuyor.