Michelin yıldızlı şef Jean Marc Soldati İsviçre mutfağını İstanbul'a getirdi

Michelin yıldızlı şef Jean Marc Soldati İsviçre mutfağını İstanbul'a getirdi

16.09.2022 11:27:27

Michelin yıldızlı İsviçreli şef Jean-Marc Soldati, geleneksel İsviçre mutfağını İstanbul'a getirdi. İsviçreli Gurme Şef, BAU Mutfak Direktörü David Shipman ve öğrencilerle birlikte lezzetli İsviçre menüleri sundu. İsviçre Özel Akşam Yemeği, BAU Kuzey Kampüsü'nde misafirlerine eşsiz bir gastronomi deneyimi yaşattı. 

İstanbul’daki İsviçre Başkonsolosluğu, Swiss Business Hub Türkiye ve Türkiye'de İsviçre Ticaret Odası Derneği, 23-25 Eylül 2022 tarihleri arasında YapıKredi bomontiada'da İsviçre Günleri İstanbul 2022'yi düzenliyor.

İsviçre Günleri Istanbul 2022 öncesinde İstanbul'daki İsviçre Başkonsolosluğu ve Bahçeşehir Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları, BAU öğrencileri için İsviçre Master Class ve İsviçre Gurme Yemeği gibi birbirinden farklı ve lezzetli etkinliklere birlikte imza attı. 

Michelin yıldızlı İsviçreli Şef Jean-Marc Soldati, BAU Mutfak Direktörü David Shipman ve BAU öğrencileri tarafından hazırlanan İsviçre Özel Akşam Yemeği, BAU Kuzey Kampüsü'nde misafirlerine eşsiz bir gastronomi deneyimi yaşattı. Gastroart Restoranı, İsviçre atmosferine büründü ve seçkin konuklar lezzetli İsviçre yemeklerini tattılar. İki gurme ve yaratıcı Şeflerin birbirleriyle eşleşmeli İsviçre-Türk yemek lezzet şöleni tadında geçen özel gurme yemeğin menüsünde yer alan Cenevre mercimekleri ve hardal tohumu ile çıtır kabuklu Yabani Levrek, Ispanak ve Tête de Moine Fondü ile doldurulmuş Tavuk Kanadı, İsviçre Peynir Çeşitleri ve Çilekli Beze de konuklar tarafından çok beğenildi.

İsviçre Başkonsolosu Julien Thöni ve Bahçeşehir Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Dekanı Doç. Dr. Dilistan Shipman ev sahipliğinde BAU Kuzey Kampüsü, Gastroart restoranında düzenlenen İsviçre Gurme Yemeğine; Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Şirin Karadeniz, SEY Vakfı Kurucusu Begüm Yücel, İstanbul’daki İsviçre’nin İhracat ve Yatırım Ofisi Direktörü Yasemin Öztürk, Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği Başkanı Arpat Şenocak, İsviçre İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Roland Brun ve Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği Direktörü Eda Akalın başta olmak üzere konsolosluk, iş ve ticaret oda ve derneklerinin saygın isimleri katıldı. İsviçre Günleri İstanbul 2022”nin Diamond sponsorları saat markası Oris‘in marka dostu Mehmet Genç ve Şark Saatçilik‘in Pazarlama Müdürü Kübra Çoşgun da bu özel etkinliğe katılanlar arasındaydı. 

Fransız Mutfak Akademisi’nin de üyesi olan Soldati, İstanbul’da kaldığı süre boyunca ayrıca BAU Gastronomi Okulu öğrencilerine bir master class eğitimi verdi. Soldati öğrencilerle beraber kendi seçtiği bir yemeği pişirirken, İsviçre mutfağı, sürdürülebilir pişirme ve yemek israfının azaltılması konularına da değindi. 

BAU Gastronomi Okulu öğrencileri, Şef Soldati ile birlikte bir gurme turu da düzenledi. Soldati için, lokal Türkiye'nin mutfak özelliklerini daha yakından tanıma ve tatma fırsatını bulduğu bir program oldu.