Reklam
GGM
Reklam
Empero tepe orta
Reklam
Öztiryakiler
/images/haber/fransa-da-tartismali-sagl_2f0f.jpg

Fransa’nın tartışmalı sağlık kartı uygulamasında yeni yasaklar!

30.07.2021 14:10:12

Fransa'da tartışmalara ve protestolara neden olan sağlık kartı uygulamasının, gelecek ay restoran ve uzun mesafeli toplu taşımayı da kapsayacak şekilde kullanımı genişletilecek.

Fransa'da 9 Ağustos'tan itibaren Covid-19 aşısı olunduğunu kanıtlayan, negatif PCR testi sonucunu belgeleyen ve son 6 ayda Covid-19 geçirdiğini gösteren tartışmalı sağlık kartı uygulaması restoran ve uzun mesafeli toplu taşımayı da kapsayacak şekilde kullanımı genişletilecek.

Fransa'da tartışmalara ve protestolara neden olan Covid-19 aşısı olunduğunu kanıtlayan, negatif PCR testi sonucunu belgeleyen ve son 6 ayda Covid-19 geçirdiğini gösteren sağlık kartı uygulamasının, gelecek ay restoran ve uzun mesafeli toplu taşımayı da kapsayacak şekilde kullanımı genişletilecek.

9 Ağustos’ta yürürlüğe girecek

Fransa Hükümet Sözcüsü Gabriel Attal düzenlediği basın toplantısında, sağlık kartının kullanımını genişletmeyi hedefleyen yasanın 9 Ağustos’ta yürürlüğe gireceğini ifade ederek, “Anayasa Konseyi'nin kararını 5 Ağustos’ta vereceğini belirtti. Yasanın 9 Ağustos’ta yürürlüğe girmesini planlıyoruz” dedi.

Her geçen gün genişletiliyor…

Yasaya göre, sağlık kartı 9 Ağustos’tan itibaren kafe, restoran ile tren, otobüs ve uçak gibi uzun mesafeli toplu taşımada zorunlu hale gelirken, 1 ay içerisinde 3 defa Covid-19 sağlık kartı kontrolü yapmayan işletme sahiplerine 1 yıla kadar hapis ve 9 bin Euro para cezası verilmesi öngörülüyor.

Sağlık kartı, 21 Temmuz’dan bu yana 50’den fazla kişiyi bir araya getiren eğlence ve kültür merkezlerinde zorunlu hale getirilmişti.

 

Benzer Haberler

Paket mutfak nedir?

Paket mutfak nedir?

2.06.2021 16:01:49